środa, 28 listopada 2012

Wywiad z Katarzyną Tkaczewską.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/z_kwiatow_mozna_zrobic_wszystko_wywiad_z_katarzyna_252151.html

Marta Derkiewicz: Dlaczego kwiaty?
Katarzyna Tkaczewska: Kwiaty towarzyszą nam przez całe życie. Poza tym, że są piękne, niosą z sobą niebywały ładunek emocjonalny. Za ich pośrednictwem prosimy i przepraszamy, witamy i żegnamy bliskich. Trudno więc się dziwić, że wybierając materiał, z którym chcę pracować, mój wybór padł właśnie na nie. Fascynuje mnie niesamowita plastyczność kwiatów i ich naturalne piękno.

Jak wygląda praca z kwiatami? Czym różnią się aranżacje florystyczne od innych form artystycznej wypowiedzi?
KT: Kwiaty poza tym, że są piękne, są niebywale wymagającym materiałem. W ich przypadku nie ma mowy o drodze na skróty. Jeżeli nie zadbamy o właściwe podcięcie, uwodnienie i odżywienie kwiatów, nie będziemy mieli na czym pracować. Natomiast, jeżeli chodzi o komponowanie aranżacji kwiatowych podlegają one - jak wszystkie kompozycje z każdego innego materiału - konkretnym zasadom. To, co różni aranżacje florystyczne od innych to przede wszystkim fakt, że ze względu na krótką trwałość kwiatów nie można aranżacji zrobić „na zapas”. Przygotowanie dekoracji na duże imprezy to niestety zawsze wyścig z czasem.

Co można zrobić z kwiatów?
KT: Wszystko. Przy obecnych materiałach technicznych służących do pracy z kwiatami, jedyne, co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.

Czy są kwiaty, z którymi łatwiej się pracuje, czy są takie, z którymi pracuje się trudniej? Które pani najbardziej lubi wykorzystywać w swoich aranżacjach?
KT: Każdy florysta ma zapewne swoich faworytów. Dla mnie kwiatami, po które sięgam najczęściej są anturium i zanthedesca. Nazywam je kwiatami do zadań specjalnych. Wszędzie tam, gdzie muszę przygotować dekoracje bez dostępu kwiatów do wody wybieram właśnie te dwa gatunki. Poza swoją wytrzymałością są również bardzo plastyczne i stwarzają wiele możliwości.
 
Jakie momenty pracy najbardziej Pani lubi?
KT: Nie mam chyba faworyta. Zarówno projektowanie jak i wykonywanie później aranżacji sprawia mi niebywałą frajdę, chociaż niewątpliwie błysk aprobaty w oczach klienta odbierającego kompozycję jest chwilą bezcenną.
 
Czym się Pani inspiruje?
KT: Może banalnie to zabrzmi, ale wszystkim. Czasami jest to rzeźba, obraz czy też praca innego florysty, nieraz po prostu jest to jakiś detal, zapach czy wspomnienie.

Jak długo się tym Pani zajmuje?
KT: Pracownię prowadzę piąty rok, ale fascynacja roślinami towarzyszy mi od zawsze. Dzięki ciągłemu dokształcaniu i zdobywanemu doświadczeniu mogę stale poszerzać ofertę pracowni wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów.

Przygotowuje Pani biżuterię z kwiatów na pokaz mody, czy może Pani coś o niej opowiedzieć?
KT: To dosyć nietypowa aranżacja florystyczna i bardzo unikatowa. Biżuteria i dodatki z kwiatów - bez względu na to, czy są przygotowywane na pokaz mody, czy też na indywidualne zamówienie - dobierane są do konkretnych modeli ubrań, typu urody i osobowości kobiety. To, co wyróżnia biżuterię opracowywaną na pokaz to – jej wielkość i odważniejsze  wzornictwo. Kwiaty cudownie zdobią, a ze względu na swą niepowtarzalność gwarantują unikatowość każdego dodatku. Mając na sobie taką biżuterię nie musimy się martwić, że spotkamy drugą kobietę noszącą takie same jak my dodatki.
 
Co jeszcze zobaczymy na pokazie mody?
KT: Tak jak już wcześniej wspominałam, z kwiatów można zrobić wszystko, tak więc na pokazie pojawią się nie tylko kolczyki, bransolety i naszyjniki, ale również nakrycia głowy i …. niespodzianka.
 
Jakie ma Pani plany na przyszłość?
KT: Na pewno nadal rozwijać i poszerzać ofertę pracowni. W przyszłym roku planuję zwiększyć ilość warsztatów zwłaszcza dla dzieci, które są bardzo wdzięcznymi uczestnikami zajęć. Dzięki ciekawości świata, otwartości i wrażliwości dzieci na warsztatach tworzą  niesamowite kompozycje, wolne od stereotypów i konwenansów, niejednokrotnie pokazując mi świat o jakim już zapomniałam.


Dziękuję za wywiad i życzę powodzenia!
KT: Dziękuję!
 
 projekt i wykonanie Zielone Studio Katarzyna Tkaczewska, fot. Kacper Olejnik
 projekt i wykonanie Zielone Studio Katarzyna Tkaczewska
 projekt i wykonanie Zielone Studio Katarzyna Tkaczewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz